Alan Adı Uzantıları ve Anlamları Domain
http

Alan Adı Uzantıları / Domain

Alan adları, Internet üzerinde bulunan bilgisayar veya web sitelerinin adresini belirlemek için kullanılan IP (Internet Protokol) numarasını tanımlayan isimlerdir. Internet kullanıcıları, bilgisayar veya web sitelerine sayısal adreslerini bilmelerine gerek kalmadan alan adı aracılığıyla ulaşabilirler.
Alan Adları, uluslararası platformda gTLD( generic Top Level Domain) olarak adlandırılan .com, .org, .net, .edu, .mil, .k12, şeklindeki 7 alan ile, ISO- 3166 standardına göre oluşturulan, ccTLD (Country Code Top Level Domain) olarak adlandırılan ülke koduna (.uk, .us, .tr, vb.) göre belirlenir. En çok kullanılan alan adı uzantıları .com, .net ve .org dir.

Alan adı uzantıları ve anlamları

  1. COM: Firmalar ve ticari işletmeler, ticari ürünler için uygundur ingilizce commercial kelimesinin kısaltmasıdır, ticari anlamındadır.
  2. NET: internet servis sağlayıcılar için uygundur. İngilizce network kelimesinin kısaltmasıdır, ağ, şebeke anlamındadır.
  3. ORG: Kar amacı gütmeyen siteler için uygundur. İngilizce organization kelimesinin kısaltmasıdır, örgüt, organizasyon anlamındadır.
  4. EDU: Eğitim kurum ve kuruluşları için uygundur, education kelimesinin kısaltmasıdır.
  5. GEN: Kişisel ve kurumsal başvurular için uygundur, generation kelimesinin kısaltmasıdır.
  6. GOV: Devlet kurum ve kuruluşları içindir, goverment kelimesinin kısaltmasıdır.
  7. MİL: Askeri kurum ve kuruluşlar içindir, ingilizce military kelimesinin kısaltmasıdır.